چهارشنبه ۱۰ آذر ۰۰

دئودورانت‌ها یکی از عوامل سرطان پستان در زنان هستند.

همه چیز درباره پایان نامه پزشکی از نگارش تا دفاع

دئودورانت‌ها یکی از عوامل سرطان پستان در زنان هستند.پژوهش جدید اثرات سمی نمک‌های آلومینیوم موجود در دئودورانت‌ها و پتاسیل سرطان‌زایی آن‌ها را روی سلول‌های پستان تأیید کرده است.

 چندین دهه است که بحث‌های مختلفی درباره اینکه آیا دئودورانت‌های ضد عرق می‌توانند منجر به سرطان پستان شوند یا خیر، مظرح می‌شود؛ انتشار دو پژوهش جدید در جوامع علمی، بحث‌های تازه‌ای را ایجاد کرده است.


پیش از این همواره بحث درمورد نقش آلومینیوم بوده که اغلب در خوشبوکننده‌های ضد عرق برای کاهش تعریق استفاده می‌شود و می‌تواند مانند استروژن روی برخی از گیرنده‌های پستان عمل کند. درحالی که برخی از مطالعات گذشته نشان می‌داد هیچ ارتباطی بین آلومینیوم مورد استفاده در خوشبوکننده‌ها و سرطان پستان وجود ندارد، دو پژوهش جدید اثرات سمی نمک‌های آلومینیوم موجود در دئودورانت‌ها و پتاسیل سرطان‌زایی آن‌ها را روی سلول‌های پستان تایید کرده است.

این مطالعات از سوی "آندره پاسکال ساپینو" و "استفانو ماندریوتا" دو دانشمند سوئیسی در بنیاد گرانجت و مرکز "انکو-هماتولوژی" با همکاری دانشگاه آکسفورد انجام شده است.

محققان مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را روی سلول‌های همستر انجام و نشان دادند که سلول‌های پستانداران از جمله آن‌هایی که در غدد پستانی(پستان زنان) قرار دارند وقتی در شرایط آزمایشگاهی در معرض نمک‌های آلومینیوم قرار گرفتند، این فلز را به سرعت به خود جذب کردند؛ در عرض 24 ساعت پس از در معرض قرار گرفتن سلول‌های غدد پستانی، بی‌ثباتی ژنومی در این سلول‌ها ایجاد شد که با درگیری در ساختار و تعداد کروموزوم‌ها پدیدار شد. پژوهش‌ها ثابت می‌کند که این اتفاق در طول تغییرات بدخیم ناشی از عوامل سرطان‌زا رخ می‌دهد، بنابراین پتانسیل سرطان‌زایی آلومینیوم روی سلول‌های پستان را تایید می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که تقریباً نیمی از موارد سرطان پستان، در زنانی ایجاد می‌شود که هیچ عامل خطرزای سرطان پستان به جز جنسیت (زن بودن) و سن (بالای 40 سال بودن) را ندارند!

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت، سرطان پستان شایع‌ترین سرطان جهان است و در سال 2020 در جهان 685 هزار فوت ناشی از سرطان پستان گزارش شده است. وزارت بهداشت ایران نیز اعلام کرده است که سرطان پستان، یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان است. 

مک‌های آلومینیوم نه تنها در خوشبوکننده‌های ضدتعریق بلکه در سایر محصولات آرایشی و بهداشتی مثل کرم‌های ضد آفتاب نیز استفاده می‌شود.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.